Öne Çıkanlar
Anasayfa » Teknoloji » 10 Çekirdekli Helio İşlemci

10 Çekirdekli Helio İşlemci

işlemci

Artık akıllı cihazlarda 10 çekirdekli işlemcilere rastlayacağız; Detaylar haberimizde… Son yıllarda akıllı telefon, tablet veya phablet modellerinde hız konusunda kullanıcı tarafından herhangi bir şikayet gelmemeye başladı. Tabi, akıllı saat modelleri dışında! Yeni nesil üst seviye akıllı cihazlarda kullanılan 8 çekirdekli işlemciler kullanıcının tüm işlem taleplerine cevap verirken, şikayetler ve yetersizlik unsuru otomatikman batarya güçlerine döndü. Geçtiğimiz haftalarda ise sektörel bir rekabet içine giren MediaTek ve Qualcomm firmaları, sızıntı haberlerle gündeme geldi. Qualcomm’a göre çıkan haberlerin yalan olduğu iddia edilen 10 çekirdekli Snapdragon 818 yonga seti haberini sizlerle paylaşmıştık. Yayımladığımız haberimizde, MediaTek işlemcileri hakkındaki ortaya atılan iddialara da değinmiştik.

Doğrulama bugün MediaTek firmasından geldi. Tayvanlı çip üreticisi MediaTek, merakla beklenen 10 çekirdekli çip modellerini resmen duyurdu. Akıllı cihaz üzerinde farklı işlemler yapılırken daha az enerji tüketmesi adına farklı frekansta çekirdekler bulunuyor. Yani siz yalnızca ekranı açıp saate bakmak istediğinizde 10 çekirdeğin de çalışıp arka planda atomu parçalamasına gerek yok. MediaTek Helio X20 adındaki 10 çekirdekli işlemci, 2 tane 2.5 GHz hızında çalışan ARM Cortex A72, 4 tane 2 GHz hızında çalışan ARM Cortex A53 ve 4 tane de 1.4 GHz hızında çalışan ARM Cortex A53 işlemci çekirdek gruplarına sahip. 20 nm teknolojisiyle geliştirilen Helio X20, bir önceki 8 çekirdekli işlemci serisine oranla %30 daha az enerji tüketiyor. Helio X20 işlemcilerinin, 2015 yılı sonunda veya 2016 başında tanıtılan akıllı cihazlarda görebilmemizin mümkün olduğu paylaşıldı. Grafik görsellerini galerimizden gezinebilirsiniz. Peki, sizce çift çekirdekli bilgisayarlar kullanırken 10 çekirdekli akıllı telefonlar ne kadar gerekli? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>