Öne Çıkanlar
Anasayfa » Genel » Yeraltı Dedektörleri
Yeraltı Dedektörleri

Yeraltı Dedektörleri

dedektör

Dedektör Ülkemizin yeraltı kaynakları olarak bildiğimiz belirli başlı madenler vardır . Coğrafi olarak dünyanın en zengin maden yataklarına sahip olan ülkelerden birisi olan ülkemiz , özellikle bor madenlerinin dünya üzerinde bulunan yüzde yetmiş ikilik bir kısmı yer altında barındıran ülkemiz yer altı kaynakları bakımından oldukça zengin ülkeler arasındadır . Geleceğin yakıtı ve teknolojisinde kullanılacak olması ülkemizin yer altı kaynakları bakımından çok önemli yerlere taşıyan bor ise ülkenin nerede ise yüzde yetmişlik kısmı bor madenine sahiptir .

Aynı zamanda , kömür madenciliği fazla tüketilen enerji kaynaklarından birisi olup üç yıl içerisinde yapılan derin sondaj çalışmalarına göre sekiz nokta üç milyar ton rezervi bulunmaktadır . Aynı zamanda ise altın madenciliği de yapılmakta olup değerli taşlar alanına girerek dünya piyasasına yön verir . Bunlar dışında demir madenciliği de yapılan ülkemizde oldukça fazla yer altı kaynakları bulunur . Yeraltı dedektörleri sayesinde yerin altında kalmış olan değerli metallerin yerini tespit edebilir ve bulundukları yerden çıkartabiliriz .

Bu bağlamda madencilik alanında kullanılan yeraltı dedektörleri aynı zamanda definecilik ve arkeolojik kazılar amaçlı da kullanılabilir . Ülkemizde bir çok değerli yer altı kaynakları bulunduğunu biliyoruz . Bu doğrultuda krom , paslanmaz çelik üretiminde kullanılan madenlerden birisidir . Trona , boksit , civa , lüle taşı ve benzeri şekilde bir sürü değerli sayılabilecek yer altı kaynaklarımız vardır . Bunlar ile birlikte gümüş , feldispat ,petrol gibi yer altı kaynaklarımızda bulunur .

Bu yer altı kaynaklarını yeraltı dedektörleri sayesinde bulabiliriz ve bulundukları yerden çıkartıp işleyerek paraya çevirebiliriz . Bu toprak altından çıkan nesneler ya da objelerin , altınların , paraların tümü nerede ise tarihi eser değeri taşır . Uzun yıllar orada kalmış nesneler yıllarca öncesinden kullanılmış olması sebebi ile tarihi eserlerdir . Bu değerleri korumamız gerekir .

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>