Öne Çıkanlar
Anasayfa » Genel » ISO 9001
ISO 9001

ISO 9001

iso 9001

ISO 9001

Değişen dünya yapısında bütün sektörlerde kalite ve standartların yüksek olması daha fazla önem kazandı. Küreselleşme boyutunda ki gelişim de bir çok kalite standartı meydana çıktı. Bunların söz gelimi yasa koyanı ise Uluslararası Standartlar Organizasyonu yani hepimizin gündelik hayatta duyduğu “ISO” nun açılımıdır.ISO her türlü sektörde standartları belirleyen bir ölçüt, değerlendirme aracıdır.

ISO’nun belirlediği bir çok seri bulunmaktadır.  Bunların içinde ISO 9000 serisi 135 ülke tarafından kullanılmaktadır. ISO 9000’den bahsetmek istiyorsak ISO 9001’i de bilmek gerekir. ISO 9001 standartlar serisinin içeriği ise şu maddelerden oluşmaktadır.

ISO 9001:2000; yönetimde kalitenin standartlara çekilmesi için , sistem ve dökümantasyonun genel şartlarını içerir. Bir işletmenin veya kuruluşun kaynağının yönetimi de bu şartlar içerisinde yer almaktadır. Diğer şartları da başlıklar halinde belirtmek gerekirse;

  • Ürün Oluşturma Standartları
  • Geliştirme, AR-GE, Analiz
  • Yönetim Sorumlulukları

Peki bu  ISO 9001 belgesinin kullanımı ve yararları nelerdir? Birazda bu konudan söz edelim. Bu belgeyi bir çok müşteri yoğun istekle istemektedir. Ülkemizde de yaklaşık olarak 720 adet ISO 9001 sahibi şirketin bulunduğunu da belirtelim. ISO 9001 belgesine sahip olan şirketler tamamen kusursuzdur diyemeyiz.  Ancak şirkette oluşan ve çevreye yansıması muhtemel problemlerin yukarda da belirttiğim gibi “geliştirme,iyileştirme” şartları dahilinde aşılmaktadır.

Ülkemizde bu belgeye sahip olan şirketler üzerinde yapılan araştırmalar da ISO 9001’in faydaları şu şekilde ortaya çıkmıştır.

  • Öncelikle ISO 9001 sahibi şirketler daha fazla prestij sahibi olma konumundadır.
  • Şirket ve şirket müşterisi oldukça memnundur.
  • İyileştirme ve geliştirme yaptığı için piyasa da oldukça faydalıdır.Yani müşteriyi artırır.
  • Son olarakta diğer şirketler ile rekabeti ortaya çıkarır ve artırır.

Bu saydığım özellikler ISO 9001 belgesinin bir şirkete dıştan faydaları idi. Bir de yazıya başlarken belirttiğim gibi yönetim gelişimine de katkı sağlar bu standart belgesi. Yani iç yararlar dahilinde yönetimin otoritesini, etkinliğini, sistem düzenini, maliyetlere olan olumlu etkilerinden bahsedebiliriz. Sektörde öncü güvenilir firmalardan bir tanesi durumunda bulunan Asbcert ile sektörde yeni deneyimler yakalayabilir ve işinizi en kısa sürede sayemizde halledebilirsiniz. Sizde hiç riske girmeden en kısa zamanda bizim ile tanışın.

Web Sitemiz : http://www.asbcert.com.tr/iso9001belgelendirme.html

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>