Öne Çıkanlar
Anasayfa » Genel » İş Makinaları Sektörü’nde 2015 Beklentileri

İş Makinaları Sektörü’nde 2015 Beklentileri

Mustafa Parlak

İş Makinaları Sektörü’nde 2015 Beklentileri

ERKE Group Başkan Yardımcısı Mustafa Parlak ile yaptığımız görüşmede geçmiş dönemdeki sektörel faaliyetler ve gelecek dönemlere yönelik öneriler ile hedefler ele alındı. 1988 senesinde kurulan ERKE’nin zemin, temel, maden ve jeoteknik alanları başta olmak üzere farklı sektörlerde iş makinesi satış ve servisi yaptığını belirten Mustafa Parlak, “Önümüzdeki dönemde, sektörde iş ve inşaat makinalarının tamamlayıcı unsurları olan ve dünyada önemli bir yeri, deneyimi ve bilinilirliği olan firmaları, gerek endüstriyel ekipmanlar gerekse tüm sanayi ve inşaat alanlarını kapsayan üreticileri de Erke ailesine dahil etmeyi planlamaktayız” dedi.

İş Makinesi

Genel olarak 2014 nasıl geçti?

2014’de dünya ekonomisindeki büyümenin beklentilerin altında gerçekleşirken, ABD Merkez Bankası’nın da para politikasında belirleyici olduğuna işaret eden Mustafa Parlak; “Doların güçlenmesi, petrol fiyatlarındaki beklenmedik gerileme de 2014 yılının en önemli olaylarıdır diyebiliriz. 2015 yılı için ise öngörüler, büyümenin yüzde 2,8 civarında, petrolün 50-60 USD arasında olacağı yönündedir. Avrupa Birliği’nde ise büyüme ivme kaybederken, deflasyon endişesi artmakta ve Euro zayıflamaktadır” şeklinde konuştu.

İş makineleri sektörüne genel olarak baktığımız zaman 2014 yılını komşu ülkelerde yaşanan problemler ve ülkemizdeki bazı ekonomik sıkıntılara rağmen 12 bin’e yakın makine satış adedi ile kapatıldığını aktaran Mustafa Parlak, sözlerine şöyle devam etti:

“Genel olarak inşaat makineleri sektöründe geçen yıla göre toplam satış adetlerinde yüzde 13 civarında bir daralma meydana gelmiştir. 2015 yılı için ise, en iyi ihtimalle, 2014 satış adetlerine ulaşılacağı öngörülüyor”.

Erke Group

İleriye dönük beklentiler

Mustafa Parlak’ın sektörle ilgili rakamsal tahminleri ise şöyle:

“Global ölçekte iş makinaları sektöründe önümüzdeki 4 yıl boyunca Avrupa’da 120 bin adet yıllık satış tahmin edilmektedir. Kuzey Amerika’da bu rakam ortalama 160 bin, Japonya’da 80 bin, Çin’de 250 bin, Hindistan’da 50 bin ve diğer ülkeler için de 200 bin adet olarak tahmin edilmektedir. 2018 yılı için beklenen toplam satış ise 100 milyon USD olarak tahmin edilirken, 2015 için bu değer 95 milyon USD olarak ön görülmektedir”.

Sektörün sıkıntıları ve talepler

Kendilerine yansıyan sektörün sıkıntılarına da değinen ve KDV’de uygulanan farklı oranların kendilerini olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Mustafa Parlak, taleplerini ise şöyle özetledi:

“Sektörün sıkıntılarıyla ilgili olarak, devletin ilgili kurumlarından konuyu tekrar incelemelerini ve yatırım mallarında KDV ve leasing uygulamalarının yeniden gözden geçirilerek sabitlenmesini gerekiyor. Model yılı uygulamasının artık tamamen kaldırılarak, sektörün önünün açılması çok isabetli bir karar olur düşüncesindeyim. Yatırımlarla ilgili olarak, hem yurt dışı, hem yurt içi finansal kredi ve destek çalışması için Eximbank desteğinin genişletilmesi ve güçlendirilmesi önemli. Bu konuyla alakalı olarak iki konu öne çıkarılabilir. Bunların ilki, ihracat sigorta kapsamının genişletilmesi, limitlerin artırılması ve primlerin azaltılması; diğeri ise doğrudan yurt dışı müşterilere kredi tesis edilmesidir”.

2. el ithalat kısıtlamasıyla ilgili olarak Mustafa Parlak şöyle devam etti, “2. el ithalat kısıtlamasının yerli üretimi olan ürünlerde AB üyeliğine kadar devam etmesi, ülkemizde imalatı yapılan makinaların 2. ellerinin ithalinde kısıtlamanın devam etmesi gerekmektedir. Bu konuda taviz verilmesi, imalat sektörüne çok zarar verebilecektir” dedi.

Erke Dış Ticaret

Know-How ve insan gücü çok önemli

İş makinaları sektörü için yetişmiş kalifiye insan gücünün önemine değinen Mustafa Parlak, “Globalleşen dünyada, artık sermayeye, bilgiye ulaşmak çok kolay hale gelmiştir. Ancak burada farkındalığı oluşturacak olan ‘yetişmiş insan’ gücüdür. Sektörümüz için de aynı durum geçerlidir. İmalattan satışa, satış sonrası hizmetten teknik personele kadar tüm firmalar bir arayış içerisindedir.” diye konuştu.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>