Öne Çıkanlar
Anasayfa » Genel » FİLİNTA ‘NIN SON TEKNOLOJİYLE HAZIRLANMIŞ GÖRSEL EFEKTLERİ
FİLİNTA ‘NIN SON TEKNOLOJİYLE HAZIRLANMIŞ GÖRSEL EFEKTLERİ

FİLİNTA ‘NIN SON TEKNOLOJİYLE HAZIRLANMIŞ GÖRSEL EFEKTLERİ

FİLİNTA ‘NIN SON TEKNOLOJİYLE HAZIRLANMIŞ GÖRSEL EFEKTLERİ

Ülkemizde dizi denildiğinde hepimizin aklına, basit oyunculuklar, düşük bütçeler, dizi içine yerleştirilmiş saçma sapan ürün reklamları geliyor. Bunun sonucunda da diziler kalitesiz olup, bir kaç bölüm yayına girip, daha hiçbir şey anlamadan final bölümüyle televizyon hayatına son veriyor.

Bir diziyi başarıya götüren şey, kamera önündeki oyunculardan çok, kamera arkasında bulunan ekiptir. Başarılı ve uzun soluklu dizilerin arkasında bulunan ekiplere bakarsanız, neredeyse hepsinde işini en iyi yapan, alanında uzman kişiler göreceksiniz.

Televizyonda hiç denk geldiniz mi bilmiyorum ama Salı günleri TRT’ de Filinta isminde bir dizi yayınlanıyor. Filinta, senaryosu çok güzel bir şekilde ekrana aktarılan, dönem dizisi olmasına rağmen görsel efektlerin son derece başarılı bir şekilde kullanıldığı bir Osmanlı polisiyesi.  Hani yazımın başında kaliteden bahsetmiştim ya, Filinta projesi için Kocaeli’nde Avrupa’nın en büyük dizi platformlarından biri kurulmuş.  270,000 m2 alan üzerine inşa edilen platoda, eski Pera’nın birebir kopyası kurulmuş. Proje bu kadar büyük olunca, Amerika ve Avrupa’nın en büyük yapım şirketleri burada çalışmak istemiş.

Birkaç gündür sosyal medyada dolaşan, diziye ait bir video var. Söz konusu video, Filinta dizisinin nasıl bir teknolojiyle çekildiğine, greenbox kullanımına ve after effect nasıl kullanılıra dair birçok ders verir nitelikte. Videoyu izleyene kadar Game of Thrones, Sherlock Holmes gibi dünyaca bilinen dizilerin bu tarz videolarına şahit olup hayranlıkla izlemiştim. Neyse ki şimdi bu teknolojinin ülkemizde de olduğunu biliyor ve başarısız diziler için bütçe ve teknolojiye bahane bulmalarını tamamen anlamsız buluyorum. Bana sorarsanız ülkemizde şuana kadar çekilmiş en iyi prodüksiyona sahip dizi, buna Muhteşem Yüzyıl’ da dahil. Hatırlarsınız belki; Muhteşem Yüzyıl gibi çok büyük bir bütçeyle çekilmiş bir dizinin savaş sahnelerinde kullanılan efektlere hepimiz gülmüştük.

Son olarak, söz konusu videoyu sizinle paylaşıyor, Filinta ve TRT ekibine, bize bu kadar kaliteli bir dizi sundukları için teşekkür ediyorum.

 

2 yorum

  1. Şok oldum cidden harikaymış çekimler, yurtdışındaki dizilere bin basar. Acayip başarılı buldum, ben pek anlamam böyle teknik işlerden falan ama çok uğraşıldığı belli… Türkiye’de bir ilk bence.

  2. Evet çok güzel bir film tarihimizi anlatan en iyi dizilerden biriside diyebilirim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>