Öne Çıkanlar
Anasayfa » Genel » Fiber Optik Kablolarının Önemi
Fiber Optik Kablolarının Önemi

Fiber Optik Kablolarının Önemi

fiber optik

Fiber Optik Kablolarının Önemi

Fiber optik kablolar hassas olan kabloların yapımı ve ışık sinyallerinin iletimi ile bir işleyiş durumu söz konusudur. Işık haberleşme alanında çok eski tarihlere dayanarak bir iletişim aracı olmuştur ve günümüz teknolojisi ile de bunun fiber optik kablolama işlemi ile olduğunu görebilmekteyiz. Fiber optik kablolar ışığın sinyallerini alarak iletimi yaptığında dolayı çok hızlı bir işleyişi vardır. Pek çok sayıda alanda kullanımı söz konusu olan fiber optik kablolar, çıktığından bu yana kullanan insanları çok memnun etmiş ve sağladığı kolaylıklar ile kullanım alanları da git gide geliştirilmeye çalışılmaktadır. Genel olarak internet bağlantısı için fiber optik kablolama kullanımı oldukça geniş bir şekilde olsa da, kamera ve güvenlik sistemleri için de kullanımı son zamanlarda artış göstermiştir. Ayrıca fiber optik kabloların kullanımı askeri bağlantılarda da önemli derecede kullanılmaktadır.

Fiber optik kabloların önemi için şunu söyleyebiliriz ki, günümüze bakıldığında internet üzerinden örnek verirsek, kalın bakır kablolar ile iletişim kurmaya çalışmak yavaş ve bir noktadan sonra yeteri kadar işlem görmemektedir. Bu noktada, fiber optik kablolar ile git gide artan kanal ihtiyacını karşılaşmaktadır diyebiliriz. Her kablolama tipinde olduğu gibi bir sonlandırmanın yapıldığı bir yer olmalıdır ki sonradan tekrar sinyal alımı söz konusu olabilsin. Fiber optik sonlandırma için de, kutular bulunmaktadır. İnternet için söylersek her mahallenin bir noktasında fiber optik sonlandırma kutusu bulunmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>