Öne Çıkanlar
Anasayfa » Genel » Belgesel Nedir

Belgesel Nedir

belgesel

Belgesel Nedir

Herkes aslında son zamanlar da belgesellere gösterilen ilgiden şaşkın öyle ki artık film tadında yapılan belgeseller filmlerinde önlerine geçmeye başladı. Bu akımı ise ilk olarak biyografi belgeselleri başlattı.

Belgesel film kamusal olayları işleyenler, yaratıcı çalışmaları konu edinenler, bir olay veya süreç üzerinde yoğunlaşanlar, doğadan beslenenler ve yaşamdan kesitler sunarak hazırlanan film haline gelen yapıttır.

Belgesel sinemanın direği olan belgeler, belgesel filmlere malzeme olmakla, sürekli değişen, kaybolup giden değerlerin sonraki kuşaklara aktarılmasına, böylelikle toplumsal hafızanın canlı tutulmasına aracılık ederler.

Sinemayla özellikle de belgesel sinema ile uğraşıyorsak belgelemek su içmek, yemek yemek, uyumak gibi zorunluluk olarak çıkmalı karşımıza. Daha da ötesi nefes almak kadar içgüdüsel olmalı.

İyi bir senaryonun temelinde araştırma süreci yatar. Araştırma, kurgu ve sinematografi yararlanarak belgesel hazırlanabilir. Çoğu filmlerin tersine popülerliği ve geniş kitlelere ulaşmayı hedeflemez.

Bunlar da klişe kaldı artık derseniz haklılık payınız oldukça üst seviye de olacak çünkü artık çeşitli maddi kaygılar da belgesel izle sektörüne çoktan girdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>