Öne Çıkanlar
Anasayfa » Genel » ARSA YATIRIMINDA NELERE DİKKAT ETMELİ

ARSA YATIRIMINDA NELERE DİKKAT ETMELİ

emlak

ARSA YATIRIMINDA NELERE DİKKAT ETMELİ

Arsa yatırımları çok meşakkatli bir süreçtir. Bu sürecin çok iyi yönetilmesi ise ancak deneyim, bilgi ve birikim ile olabilmektedir.

Mugla Marmaris Emlak Sektöründe 1994 yılından beri profesyonel danışmanlık hizmeti vermeye devam eden Gonenc Emlak Şirketi deneyimlerinden yola çıkarak önerilerde bulunmayı sorumluluk gereği duyuruyor. Sizlere bu yazımızda arsa yatırımlarında dikkat etmeniz gereken hususlar ve yatırım yapacağınız arsanın hangi özelliklerinin olmasına dikkat etmelisiniz bunları aktaracağız.

İşte arsa yatırımında dikkat etmeniz gereken hususlar…

1-Yatırım yapacağınız arsanın imar izni olup olmadığını araştırınız

2-Arsaya ne kadar inşaat yapabilme hakkına sahip olduğunuzu bilmenizde yarar var.

3-Arsanın mülkiyeti ile ilgili bir sorunun olup olmadığını sorgulayınız

4-Arsanın zemin etüdünü  araştırarak, raporunu isteyiniz

5-İpotek gibi başkasına ait kullanım hakkı var mı?

6-Özel, kamu kurum ve kuruluşlarının arsa üzerinde kullanım hakkı var mı?

7-Arazinin altyapı hizmetlerinin tamamlanmış olup olmadığına bakınız

8-Arsanın daha önce bir mahkeme sürecinden geçip geçmediğini öğrenmeye çalışınız

9-Arsanın vergi değerinin ne kadar olduğunu emlak servisinden sorunuz

10-En önemli husus arsanın potansiyel prim yapma olasılığı nedir? Bunu araştırın

Reel bazda arsa yatırımları yatırımcısına kesinlikle kazanç sağlamaktadır. Fakat yatırımcı uzun vadeli kazancına değil arsanın kısa vadede kazandırıp kazandırmayacağını hesaplaması ve analiz etmesi gerekir. Marmariste merkezde parsel kalmadığı için,eski evler yıkılarak konut yapılabiliyor. Yatırım maliyeti, risk yüksek, kar marjı düşük. Bu nedenle yatırımcılar çevre mahallelere  yöneldi. En çok Selimiye Emlak piyasası ilgi görüyor. Datça Bozburun Revizyon Planı onaylanmasının doğrudan etkisi Marmaris arsa fiyatlarına yansımış durumdadır.

Yatırımcı arsanın değeri konusunda  potansiyel verileri hesaplayamıyor ise mutlaka bir yatırım danışmanından bilgi alması gerekmektedir. Unutmayın en kazançlı yatırım gayrimenkul yatırımlarıdır. Doğru zamanda, yerde, iyice araştırılarak verilecek karar başarılı sonuçlara götürür. Pusulanız doğru bilgi olsun.

Bol kazançlar dileğiyle…

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>