Öne Çıkanlar
Anasayfa » Genel » 5G Teknolojileri

5G Teknolojileri

5g

5G Teknolojileri

Günümüzde gelişen teknolojiye yetişmeye çalışan teknoloji firmaları ve siz değerli teknoloji tutkunları gelişmeleri heyecanla takip etmektesiniz. En son yeniliklerden olan femtocell, küçük baz istasyonu olarak da bilinir.3G teknolojisi ile hayatımıza girmiş olan femtocell sayesinde yüksek kalitede haberleşme hizmetine eriştik.

Kablosuz adsl gibi çalışarak size modem görevi de yapabilir. Bu yenilikleri kabul edip, hayatımızı kolaylaştırırken gelişmeler tabi ki daha da hızlanarak devam ediyor. Ülkemizde 2G, 3G ve bunları takiben 4G geldi gelecek derken 5G‘ nin adının anılması siz tutkunlar ve firmalar için heyecan verici olmakta.

5. kablosuz haberleşme sistemi olarak bilinen 5G 2020 yılına yönelik bir çalışmadır. Veri aktarım hızının megabitten gigabitlere düşeceği ön görülmektedir. Fakat bu konuda iki farklı görüş bulunmaktadır. Bir taraf 5G’ nin şu an için gereksiz olduğunu, mevcut yapının ihtiyaçları karşıladığını savunurken, karşıt taraf yaklaşık 5 yıl içerisinde ihtiyaçları karşılamak için 5G’ ye muhtaç olacağımızı bildirmektedir.

İstanbul’ da Türk Telekom İştiraki Argela tarafından ikincisi düzenlenen 5G çalıştayına akademisyenler, bakanlıklar, genel müdürlükler, işletmeciler davet edilmiş, katılımcılara yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir.

Argela genel müdürü Bülent Kaytaz, 5G alanında arge çalışmaları için en itibarlı konsorsiyumlardan biri olan ON.lab konsorsiyumuna katıldıklarını ifade etmiş, sektörün en iyilerinden olan bu konsorsiyumun, SDN yani yazılım tabanlı ağ ve NVF ( ağ fonksiyonlarını sanallaştırma) geliştirmekte olduğunu bildirmiştir. ON.Lab’ da SDN ve NFV platformları geliştirilerek bu sayede 5G’ nin kurulumuna yer yapılmaktadır.

www.argela.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>